Ukrayna Üniversiteleri Denklik Tanınma

Ukrayna Üniversiteleri Denklik Tanınma

Eğitiminiz için başvuru konusunda puan dilimlerinin hiçbir etkisi olmayacak ve başarıyı istediğiniz bölümde sınavsız yakalayabileceksiniz.

Ukrayna Üniversiteleri Denklik Tanınma

Yurt dışı yükseköğrenim ve denklik tanımlama yönetmeliği 2017 yılı için yapılan görüşmelerde hangi üniversiteler adına yapılacağı belirlenmiştir. YÖK izni ile gösterilen üniversitelerde yurt dışı eğitiminizi tamamlamak sizi kendi ülkenizde okuduğunuz üniversitelerdekinden daha fazla ayrıcalıklı kılacaktır. Ülkeler arasında yapılan anlaşmalar gereğince Ukrayna üniversiteleri denklik tanınma esası da yönetmelik uyarınca yapılan işlemlerdir. Eurostar danışmanlık yurt dışı eğitim bürolarından istediğiniz denklik kavramını açıklamasını ve ayrıcalıklarını öğrenebilirsiniz.

YÖK kendi belirlemiş olduğu sınırlar içinde eğitim verebilen her üniversiteye denklik ve tanınma hakkı vermiştir. Ukrayna üniversiteleri denklik tanınma anlamında bu kapasiteye sahiptir. Türkiye’deki üniversitelerde görülen dersler önceden diğer ülkelerin üniversiteleri aynı değildi. Bu yüzden yurt dışında olduğunuzda görmüş olduğunuz dersler kendi ülkenizde ve diğer ülkelerde geçerli sayılmamaktaydı. Şimdi denklik ve tanınma verildiğinden her ülkeye eş olacak ders başlıkları gerek temel ders olarak gerekse seçmeli ders olarak alınmaktadır. Ukrayna üniversitesi denklik ve tanınma kapsamında her ülkede görülen derslerin alınabilmesi için hazırlık sınıfları oluşturmuştur. Hazırlık sınıfları içinde eksik kalınan dersler alınarak öğrenci tamamlanmaktadır. Sonuç olarak alacağınız diploma bu süreçleri gereğince yerine getirdiğinizde uyumluluk olarak mavi diploma şeklinde verilmektedir. Devlet üniversitelerinde alacağınız sorunsuz mavi diplomalarınız özel üniversitelere nazaran daha kolay olacaktır. YÖK devlet üniversitelerini daha iyi tanımlayabileceğinden denkliği hemen gösterebilmektedir.

Ülkeler için tanınma konusunda belirlenen ölçüler ise ülkenin göstermiş olduğu belirli yapısı ve eğitim özellikleri olarak bakılmaktadır. Ukrayna eğitimde göstermiş olduğu gelişmeleri kadrosu ve üniversitelerdeki çalışmaları ile ispatlamıştır. Buraya talebin çok olmasının nedeni sınav beklentisi olmayan üniversitelerdir. Kişiler iş yapabilecekleri alanları seçerek öğrenimlerine diğer ülkelere geçiş yaparak devam ettirebilirler. YÖK tanıdığı her eğitim birimine tanınma hakkı verse de denklik hakkını vermeyebilir. Bunların geniş ayrıntılarını öğrenmek için Eurostar danışmanlıklarını yardımını alabilirsiniz. Bazı bölümlerde bu konu ile ilgili olacak sınavların yapılması mezunlar için önemli bir uyarı olacaktır.

Denklik Ve Tanınma Nedir

Ülkelerin kendi bünyesinde olan üniversiteleri gerekli derecede akreditasyon seviyesinde olması, kalite güvencesi kuruluşlar tarafından akredite edilmesi, ilgili kurulun bu tanınmayı onaylaması eğitimlerin yapıldığı programlara göre belirlenmektedir. Üniversitelerdeki tanınmayı bu şekilde açıklayabileceğimiz gibi denklik te aynı şekilde diğer üniversiteler ile aynı programları paylaşabilmesidir. Bologna anlaşması gereğince yürürlüğe giren denklik Avrupa birliği kapsamında üye ülkeler için verilmektedir. Ukrayna üniversiteleri denklik tanınma için gerekli olan özellikleri taşıdığından üniversitelerinde denkliği vardır.

Konumu:

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!