Harkov Tıp Üniversitesi

Harkov Tıp Üniversitesi

Harkov Tıp Üniversitesi, kaliteli eğitim ve diploma avantajlarıyla yurtdışı tıp üniversiteleri tercih listelerinde ilk sıralardadır.

Harkov Tıp Üniversitesi

Ukrayna üniversitelerinden biri olan Harkov Tıp Üniversitesi‘nin temelleri 1805 yılına dayanmaktadır. Harkov Tıp Üniversitesi akreditasyon derecesi bakımından 4. sırada yer almaktadır. Harkov Tıp Üniversitesinde bulunan fakülteleri göz önüne alacak olursak görüyoruz ki ;

 • Birinci Tıp Fakültesi
 • İkinci Tıp Fakültesi
 • Üçüncü Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Yabancı uyruklu öğrenciler fakültesi olmak üzere Harkov Tıp Üniversitesi’nin toplamda beş fakülte binası bulunmaktadır.

Harkov Tıp Üniversitesi Akademik Kadro

Harkov Tıp Üniversitesi’nin öğrenim şekline bakacak olursak okul içi öğretim sisteminde örgün eğitim ve ikinci öğretim sistemi mevcut bulunurken bunun yanı sıra açık öğretim sistemi temellerinide eğitim alt yapısında barındırmaktadır. Harkov Tıp Üniversitesinin akademik olarak yapısını inceleyecek olursak şu bilgileri aktarabiliriz. Harkov Tıp Üniversitesinde 121 kişilik bir doktor kadrosu, 428 kişilik bir yardımcı doçent kadrosu ve 710 kişilik bir öğretim görevlisi kadrosu ile kaliteli bir eğitim vermek maksadı ile siz değerli öğrencilerine kapısını açmaktadır.
wpDataTable with provided ID not found!

Yabancı öğrencilerin konaklamaları için uygun koşullar sağlamakta olan Harkov Tıp Üniversitesi sizler için her türlü spor etkinlikleri, kültürel faliyetleri, konserleri ve bunun gibi bir çok etkinliği öğrencilerin yararına düzenlemektedir.

Üniversitemiz bünyesinde 7000 üzerinde öğrenci potansiyeli barındırılmaktadır. Eğtim alanında konusunda uzman kişiler tarafından ulusal denklik sistemi dahilinde bir eğitim verilmekte olduğunu vurgulayarak 17 onursal bilim adamı, 13 uzman doktor, 28 akademisyen ve 28 kişilik bir doçent kadrosuna sahip olduğunu belirtmeliyiz. Harkov Tıp Üniversitesinde verilmekte olan eğitim dünyanın her yerinde hakim olmayı hedef edinmiş olan bir sisteme sahip olan Bologna eğitim sisteminin yaygın bir şekilde uyarlanmış olmasına önem gösterilmiş olaraktan öğrencileri bu sistemde rahat bir şekilde eğitime ve öğretmeye yönelme çalışmaları sürdürmektedir.

 

 

Harkov Tıp Üniversitesine ülkemizden gitmeyi planlayan öğrenci adayı arkadaşlarımız için şunu belirtmeliyiz ki Harkov Tıp Üniversitesinde alacağınız ünvanların ülkemiz şartlarındaki YÖK tanınılığı var olduğunu kolayca denklik alabileceğinizi dolayısı ile Harkov Tıp Üniversitesinden alacağınız diplomanın ülkemizdeki her alanda geçerli olduğunu ve Harkov Tıp Üniversitesinden alacağınız diplomalar ile beraber ülkemizde rahat bir şekilde çalışma imkanınız olacağını belirtelim. Bunların yanı sıra bir avrupa ülkesi olan Ukraynada yer alan Harkov Tıp Üniversitesi yabancı uyruklu gelen öğrenci adayları için yapılan anlaşmalara istinadiyen fizik, kimya, biyoloji, ukrayna dili, rus dili, ingiliz dili gibi konularda düzenlenmekte olan mülakat sonuçları neticesi itibari ile öğretim programlarına en uygun bir düzeyde yerleştirilmeleri sağlanacaktır.

Bu yerleştirmelerde ise yapılan mülakatlarda verilecek olan notlar başarılı veya başarısız bir şekilde yansıtılacağından dolayı öğrenci adayları için uygun ve anlaşılır bir dil tercih edilecektir. Harkov Tıp Üniversitesi Ukrayna’nın Harkov şehrinde Lenin caddesi üzerinde yer almaktadır. Harkov Tıp Üniversitesi ile resmi yazışmalarda kullanılacak posta adresinde şunları bilmenizde fayda var. Harkov şehri, Lenin Caddesi, No: 4 Posta kodu: 61022 / Harkov Tıp Üniversitesi

Sizde Ukraynada tıp eğitimi almak isterseniz soru ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz xxx numaradan bize ulaşabilirsiniz. Harkov Tıp Üniversitesi Bologna eğitim sisteminin var oluşundan bahsetmiştik. Bu eğitim sisteminin biraz detaylarına inecek olursak bu sistemde ects yani kredi transferi sistemi yer almaktadır. Yani bu sistemi kullanan bir kişi var olan bir sistemi kullanmaktan yana mevcut sisteme karşın araştırmalar yaparak, projeler hazırlayarak, sunumlar hazırlayarak kısacası kişiyi araştırmaya ve uygulamaya yöneltmekte olan bir sistem olduğundan kişiyi mecburi bir şekilde başarılı olabilmesi için araştırma ve uygulamaya davet etmektedir. Dolayısı ile Harkov Tıp Üniversitesinde uygulanan bu sistemden dolayı öğrenciler başarısına araştırmacılığı ve uygulamayı katarak aldıkları eğitim seviyesinin kalitesini arttırmaktadır.

#ukraynadatıpokumak #harkovtıpüniversitesi #kharkovmedicaluniversity

Harkov Tıp Üniversitesi Sık Sorulan Sorular

Ukraynanın Harkov şehrinde;

 • Harkov Ekonomi Üniversitesi
 • Harkov Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi
 • Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
 • Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi
 • Harkov Tıp Üniversitesi
 • Harkov Ulusal Uzay ve Havacılık Üniversitesi
 • Harkov Üniversitesi

başta olmak üzere 13 üniversite vardır. Bu sebeple Harkov, öğrenci şehri olarak bilinmektedir.

Ukrayna'da tıp okumak için ihtiyacınız olan tek şey bir lise diplomasıdır. Ukrayna'da tıp eğitimi İngilizce, Rusça veya Ukraynaca olarak verilmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, eğitim alacakları dilde hazırlık eğitimlerinin ardından tıp eğitimlerine devam edebilirler.

Tercih Sebepleri

Harkov Tıp ÜniversitesiKharkov Medical UniversityUkraynada Tıp Okumak
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!